
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Contact Plating | Tin |
| Interface | SPI, Serial |
| Min Input Voltage | 18 V |
| Output Type | Voltage |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Max Power Dissipation | 100 mW |
| Max Supply Voltage | 5.75 V |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Power Dissipation | 163 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Slew Rate | 4 V/µs |
| Number of Bits | 16 |
| Supply Type | Analog, Digital, Dual |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Max Input Voltage | -9 V |
| Sampling Rate | 143 ksps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 16 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Settling Time | 10 µs |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| Min Output Voltage | 18 V |
| Resolution | 2 B |
| Max Output Voltage | 0 V |
| Max Dual Supply Voltage | 15.75 V |
| Min Dual Supply Voltage | 14.25 V |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Conversion Rate | 143 ksps |
| Differential Output | No |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Reference Type | External |
| Interface Type(Data Interface) | SPI |
| Analog Supply Voltage | ±14.25 V to 15.75 V |
| Max Digital Supply Voltage | 5 V |
| Core Architecture(core/core processor) | String DAC |
Stock: 1149
Distributors
pcbx
Unit Price$22.01179
Ext.Price$22.01179
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $22.01179 | $22.01179 |
| 10 | $17.87983 | $178.79830 |
| 25 | $16.84795 | $421.19875 |
| 50 | $16.78534 | $839.26700 |
| 100 | $16.72281 | $1672.28100 |
| 300 | $15.97563 | $4792.68900 |
| 500 | $15.26183 | $7630.91500 |
| 1000 | $14.57979 | $14579.79000 |
